Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Ви го презентираме Сенијад Ибричиќ

Ви го презентираме Сенијад Ибричиќ

Сенијад Ибричиќ е роден на 26 септември 1985 во Босна и Херцеговина.
Ибричиќ во својата досегашна кариера има настапувано за повеќе екипи од различни земји, во кои оставил супер значење. Кариерата ја започнал во Подгрмеч, потоа две сезони настапуваше во Загреб каде запиша 99 настапи, со 22 гола, од 2008 година настапуваше за сплитски Хајдук каде на
76 натпревари постигна 35 голови.
Senijad+Ibricic+Lokomotiv+Moscow+v+CSKA+Moscow+PbXmc_-jJRTl
Вреди да се напомене дека во овој период стана и миленик на најверните фанови на Хајдук, Торцида.
Потоа направи мега трансфер во Локомотив од Москва, но не се задржа многу во Русија, во првата лига на Русија запиша 28 натпревари додадени со 4 погодоци.
Потоа од 2012 до 2015 година промени три клубови во најсилната турска лига.
orig

Најпрвин настапуваше за Газиантеспор, па за Кашимпаша, и на крај за Ерчиспор, каде што и дојде во Вардар.
За босанската репрезентација досега настапи на 42 натпревари и има постигнатоа 4 погодоци.
ibricic3                                               
Фото:фквардар.мк
Во Фк Вардар ќе го носи бројот 17
- Се надеваме на успешни партии и голови исто така и во нашиот ФК ВАРДАР оваа пролет !