Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > Убедливи победи за генерациите 2007 и 2008 на натпреварите со екипата на Фортуна
Убедливи победи за генерациите 2007 и 2008 на натпреварите со екипата на Фортуна

Убедливи победи за генерациите 2007 и 2008 на натпреварите со екипата на Фортуна

Генерациите 2007 и 2008 на ФК Вардар стигнаа до убедливи победи на натпреварите од 6.коло во Регионалната Скопска Лига. На теренот во населбата Хиподром, вардаровите надежи беа подобри од екипата на Фортуна.

1

Генерацијата 2007 високо ја победи екипата на Фортуна со резултат 8:0, а сите дилеми околу конечниот победник беа решени уште во првото полувреме, кога избраниците на Влатко Колев имаа водство од 7:0. Иван Блажевски беше играчот кој во 3.минута отвори за водство на Вардар од 1:0, додека само две минути подоцна противничката мрежа ја затресе и Михаил Јорданоски за водство од 2:0. Шансите пред голот на гостинската екипа се редеа како на филмска лента, а следен кој се запиша во листата на стрелци во 8.минута од дуелот беше Петар Давитов кој зголеми на 3:о. Нов играч успеа да постигне гол за Вардар, тоа беше Филип Смиљков, се играше 11.минута кога водството на Вардар веќе беше 4:0. До крајот на првиот дел уште три пати ја тресевме мрежата на Фортуна, а головите беа дело на Мичо Поповски, Фуад Керими и уште еден погодок на Петар Давитов, за резултат 7:о на полувреме.

2 3 4

Во второто полувреме падна само еден гол, истиот го постигна Петар Давитов, за кој ова беше денес хет-трик. Конечниот резултат на крајот гласеше 8:0 во корист на Вардар.

Вардар: Лука Јаневски, Мичо Поповски (К), Алексеј Ивановски, Филип Смиљков, Фуад Керими, Петар Котевски, Петар Давитов, Иван Блажевски, Михаил Јордановски, Стефан Јаневски и Марко Крстевски.

Играа уште и Јовица Спасовски, Лука Рајчин, Војо Стојаноски и Бедри Садики.

До победа на натпреварот против Фортуна, стигна и генерацијата 2008. Иако имавме негатива од еден гол, сепак на крајот Вардар ја однесе победата со резултат 5:2. Гостинската екипа уште во 5.минута успеа да го отвори резултатот, но вардарци после 15.минути игра вратија со голот на Илија Митаноски за 1:1. До крајот на првиот дел направивме резултатски пресврт и со голот на Петар Блажевски во 33 минута поведовме со 2:1.

Бевме подобри од противникот и во вториот дел на натпреварот, кога противничката мрежа ја затресе Јаков Стојковски во 48.минута од мечот за водство од 3:1, за во 50.минута Омер Идризи да донесе предност од 4:1. Во 55 минута гостинската екипа го намали резултатот на 4:2, додека конечните 5:2 на мечот со својот втор гол ги постави Илија Митаноски.

Вардар: Дарко Јовчев, Филип Цветковски, Иван Ташовски (К), Леонид Стамчевски, Илија Митаноски, Омер Идризи, Петар Блажевски, Дамјан Буцевски, Бетим Садики, Никола Јовановски и Марко Шотаровски.

Играа и Јаков Стојковски и Максим Дошев.