Wednesday ,24 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим > Златните Вардарови генерации станаа есенски шампиони на Југославија пред 29г

Златните Вардарови генерации станаа есенски шампиони на Југославија пред 29г

2261-so-pobedata-nad-dinamo-vardar-stana-esenski-prvak-na-jugoslavijaНа денешниот датум (14.12) пред точно 29 години, ФК Вардар испиша убава страна во својата историја, оваа вардарова златна генерација стана Есенски шампион на Југославија. Пред преполн Градски стадион, Вардарци го надиграа тимот на Динамо од Загреб со 2-0 и станаа Есенски шампиони на Југославија. На тој натпревар головите за ФК Вардар ги постигнаа: Јовче Џипунов во 40 минута, и Слободан Горачинов во 77 минута од натпреварот.

Вардарци есента ја завршија со 20 освоени бодови и прво место, еден повеќе од второпласираниот, екипата на Партизан од Белград.