Saturday ,23 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Преглед 6.коло! Пионерите на РК Вардар комотни на врвот на табелата
Преглед 6.коло! Пионерите на РК Вардар комотни на врвот на табелата

Преглед 6.коло! Пионерите на РК Вардар комотни на врвот на табелата

Викендов во машката ракометна пионерска група-3 каде што играаат избраниците на Зоран Петковски-Зенга се одигра шестото коло. Во истото првите четири тима од врвот на табелата дојдоа до нови победи. Вардарци лесно триумфираа против тимот на Македонија ЃП. По рамноправниот старт во почетните 10.минути следеше наша тотална доминација и победа со 20 гола разлика. Ова се резултатите постигнати во ова 6.коло:

* РК Риниа М – РК Алушовски 06:26

*РК Аеродром -РК Рисови  30:11

* РК Металург 2 – РК Бутел Скопје  20:22

* РК ВАРДАР – РК Македонија ЃП  33:13

* РК Шампион – РК КЛ 7 Лазаров 10:18

Вардар е максимален оваа сезона, имаме шест победи во шест дуели, па аналогно на тоа сме на врвот на табелата. Ние со максимални 18.бода сме лидери имаме четири повеќе од второпласираниот тим на КЛ7 Лазаров и комотни шест повеќе од третто пласираната екипа на РК Алушовски. Вака изгледа табелата по одиганите шест кола:

99

 

* Во идното коло црвено-црниот пионерски состав е гостин, ние ќе одиграме дуел кај екипата на РК Бутел Скопје.