Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > РК Вардар на 6.март ја започнува одбраната на домашната круна
РК Вардар на 6.март ја започнува одбраната на домашната круна

РК Вардар на 6.март ја започнува одбраната на домашната круна

Плеј-офот  во машката ракометна супер лига ќе стартува на 6 март, предвидено е езоната да заврши вториот викенд од јуни односно на 12 и 13 јуни за кога е предвидено одигрувањето на последното коло од шампионатот во плеј-оф лигата.

Покрај квалификуваните екипи од есенскиот дел на истиот се приклучуваат Вардар и тимот на Еурофарм Пелистер. Првото дерби ќе биде на 27 или 28 март, во  3. коло екипата на Вардар ќе го пречека составот на Еурофарм Пелистер. Вториот важен натпревар за титулата, тој  во Битола ќе биде одигран во 10. коло, односно на 12 или 13 мај.

Покрај СЕХА лигашите кои влегуваат во оваа фаза, во  плеј-офот се и составите на Охрид, Металург, Пролет 62, Бутел Скопје, Струга и Еурофарм Пелистер 2.