Sunday ,09 August 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Јуниор лига: Момците на Будимир отворија со победа над Ангели (ФОТО)
Јуниор лига: Момците на Будимир отворија со победа над Ангели (ФОТО)

Јуниор лига: Момците на Будимир отворија со победа над Ангели (ФОТО)

Утрово во малата сала на С.Ц. Јане Сандански стартуваше новата сезона во ракометната „Јуниор Лига“, ова е 5.сезона од овој црвено-црн проект.

1 2

Кај момците родени 2006/2007  се одигра еден натпревар кој тимот на РК Будимир Вардар го доби, тие беа подобри од екипата на РК Ангели. Мечот на двете скопски екипи  започна со реми 1-1, па беше 3-3. Ангели успеаа да поведат со 4-5 на оваа средба, потоа момците на Будимир одигаа подобро, беа покреативни и направија пресврт. Тие на одмор заминаа со три плус, односно со резултат 10-7.

3 4 7

Момците на Будимир по стартот на вториот дел успеаа да зголемат и на четири плус, тие поведоа  со 11-7. Вториот период беше доста динамичен, двата тима постигнаа голем број на голови. Ангели успеаа да одигаат поангажитано и дојдоа на само еден гол негатива,  18-17. Сепак РК Будимир го исконтролира крајот на дуелот и истиот го доби со резултат  24-19.

6 8 9