Monday ,26 September 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Чиле последна контролка за кадетите пред СП во Скопје
Чиле последна контролка за кадетите пред СП во Скопје

Чиле последна контролка за кадетите пред СП во Скопје

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја одработува втората фаза од подготовките за настапот на СП кое се игра во периодот од 6-18 август, чиј домаќин ќе биде токму Скопје.

Под водство на селекторот Данило Брестовац,  се работи вредно во Маврово. Црвено-жолтите момци  на 30 јули завршуваат со подготовките и се враќаат во Скопје. Во последната финална, третта фаза ќе одиграме еден тест-дуел. Истиот ќе биде последна подготовка пред СП. На државниот празник „Илинден“,  2 август ќе биде одигран натпревар против селекцијата на Чиле. Овој дуел е важен бидејќи играме со тим јужноамериканскиот континент,  од кој доаѓа и првиот ривал на мундијалот, Аргентина. Нашите момци на СП ќе бидат во група заедно со селекциите на Аргентина, Нигерија, Јапонија, Бахреин и Данска.

На списокот и по кратењето има  четири играчи од редовите на Вардар. Се работи за голманот Марко Кизиќ, потоа Игор Ѓорѓиев, Мартин Карапалевски, и Ален Ќосевски.