Tuesday ,13 April 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Душебаев прв, Дибиров шестти најдобар стрелец сезонава во ЛШ
Душебаев прв, Дибиров шестти најдобар стрелец сезонава во ЛШ

Душебаев прв, Дибиров шестти најдобар стрелец сезонава во ЛШ

По завршување на групната фаза во Лигата на Шампионите, ЕХФ објави листа на најдобри стрелци во најголемото ракометно натпреварување.

После 14 одиграни натпревари на врвот се наоѓа поранешниот ракометар на Вардар, моментално член на тимот на Киелце, Алекс Душебаев кој има постигнато 80 голови, додека втор е Михел Хансен од ПСЖ со 72 голови.

Од вардаровите играчи највисоко котира Тимур Дибиров кој со 63 голови се наоѓа на високата 6.позиција на најдобрите стрелци во ЛШ. Во ТОП-20 се наоѓа и Иван Чупиќ кој има 52 постигнати голови.

strelci-ls