Tuesday ,16 July 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Душебаев е најдобар стрелец на Вардар во ЛШ, Дибиров е втор
Душебаев е најдобар стрелец на Вардар во ЛШ, Дибиров е втор

Душебаев е најдобар стрелец на Вардар во ЛШ, Дибиров е втор

Вардар ја освои Европската круна, совладувајќи го ПСЖ во големото финале од лигата на шампионите. 4-ти јуни ќе остане запаметен во историјата на клунот и спортот во Македонија, како еднствена машка екипа која успеала да ја освои лигата на шампионите. По завршување на сезоната во најголемото ракометно натпреварување правиме преглед на најдобрите стрелци во екипата на Вардар. Првото место е за Алекс Душебаев, кој за жал од следната сезона нема да биде дел од црвено-црниот дрес. После три сезони, откако Дибиров беше прв стрелец, оваа година, Алекс го ззема врвот, а токму Дибиров е втор најефикасен играч во составот на Раул Гонзалес.

Кој колку голови постигна во лигата на шампиони за оваа натпреварувачка сезона:

1. Алекс Душебаев  83

2. Тимур Дибиров 71

3. Лука Цндриќ  61

4. Игор Карачиќ  53

5. Вуко Борозан  49

6. Иван Чупиќ  49

7. Жоан Кањелас  36

8. Данил Шишкарев  33

9. Мијајло Марсениќ  32

10. Хорхе Македа  19

11. Стојанче Стоилов  15

12. Мораес Фереира  12

13. Александер Деревен  5

14. Илија Абутовиќ  4

15. Владо Недановски  1