Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Познати 1/4- финалните групи во кои ќе играат трите сениорски екипи на Вардар во Македонскиот Куп
Познати 1/4- финалните групи во кои ќе играат трите сениорски екипи на Вардар во Македонскиот Куп

Познати 1/4- финалните групи во кои ќе играат трите сениорски екипи на Вардар во Македонскиот Куп

Денес во просториите на ракометната федерација на Македонија (РФМ)  беа извлечени четвртфиналните групи од Купот на Република Македонија во ракомет. Ракометниот црвено-црн машки колектив ќе учествува со три екипи: бранителот на купот првиот тим Вардар, екипата на Вардар Јуниор и најмладиот тим, прволигашот РК Вардар-2. Групите  и двојките за првите средби изгледаат  вака:

Група 1: Металург, Прилеп, Пролет, Македонија ЃП (домаќин Металург)

Полуфинале:
Пролет – Металург
Македонија ЃП – Прилеп

Група 2: Охрид, Металург 2, Работнички, Струга (домаќин Охрид)

Полуфинале:
Работнички – Струга
Охрид – Металург 2

Група 3: Пелистер, Еурофарм Работник, Вардар Јуниор, Младост Богданци

Полуфинале:
Пелистер – Вардар Јуниор
Младост Богданци – Еурофарм Работник

Група 4: Вардар, Радовиш, Борец, Вардар 2

Полуфинале:
Вардар – Борец
Радовиш – Вардар 2

Победниците на групите ќе играат на завршниот Ф-4 турнир, кој најверојатно ќе се одржи во Битола од 19 до 21 мај.