Sunday ,17 October 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор гостува кај Охрид во првото есенско коло на 16 септември
Вардар јуниор гостува кај Охрид во првото есенско коло на 16 септември

Вардар јуниор гостува кај Охрид во првото есенско коло на 16 септември

Зад нас  е сезоната 2016/2017 година, веќе се назираат контурите и на идната сезона во Супер лигата. Новата натпреварувачка сезона во машката Супер ракометна лига треба да почне на 16/17 септември, ова го решија клубовите на годишната конференција. Истата се  оддржа денеска во Скопје.

И во новата сезона останува истиот систем на натпреварување, со 10 екипи кои ќе играат вкупно 20 кола, а потоа најдобрите четири од регуларниот дел продолжуваат да разигруваат за титулата заедно со Вардар и Металург, кои се ослободени од играњето во регуларниот дел од сезоната. Нашиот прв состав и екипата на  РК  Металург ќе играат повторно во  СЕХА Газпром лига. Екипите  што ќе бидат пласирани од 5 до 10 место во регуларниот дел ќе разигруваат за опстанок во плеј аут. Вардар јуниор, втората црвено-црна  екипа која е составена од млади ракометари во првото коло ќе му гостува на Охрид.