Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор забележа победа против РК Радовиш
Вардар јуниор забележа победа  против РК Радовиш

Вардар јуниор забележа победа против РК Радовиш

Младите вардарци од екипата на Вардар јуниор го добија и третиот последователен натпревар од трите досегашни дуели во плеј-аут сегментот во најквалитетната  македонска ракометно конкуренција. По овој резулат нашите момци се на делба на првото место на табелата во оваа плеј-оф конкуренција.

Избраниците на Пепи Манасков по победата вчера  имаат освоено  27 бода, со кои привремено на делба на првото место со лидерот екипата на РК  Пелистер, но битолчани  се уште го нема играно својот меч во ова 3-коло од плејаутот. Младите вардарови ракометари на овој дуел победија тесно и во неизвесен финиш, иако цел меч бевме подобар противник и бевме во константно водство. Водевме во  првиот дел и со 12-9 па и со 15-12, но за жал дозволивме противникот да се избори за нерешени 19-19 и така да замина на одмор.  Во вториот дел ракометарите на Вардар јуниор повторно го наметна своето темпо и некаде по 10 минута игра личеше дека се е решено околу победникот, но така не мислеаа и гости. Ние водевме со 26-22, по што изненадувачки  почна една неочакувана резултатска криза во играта на младите вардарци, направивме серија грешки по кои гостите од  Радовиш во 50. минута изедначи на 27-27, давајќи си шанси за изненадување во „Кале“. Сепак среќата до крај се наклони на наша страна. Најистакнат поединец беше Градимир Чаневски кој одбрани серија на доста важни топки до крајот на дулот. Во нападот добра играа  Мартин Манасков и Димитар Георгиевски, па Вардар јуниор стигна до победата која ја заслужи. Следниот меч е веќе во петок, кога во   дербито на плеј-аутот му гостуваме на Пелистер во Битола, во битка за првата позиција. Вардар јуниор: Чаневски, Ивановски, Филиповски, Костовски, Недановски 3, Георгиевски 3, Тренчевски 6, Симиќ 1, Ангелов, Јовчевски 3, Андовски 2, Ристов, Манасков 3, Поповски 5, Вујачиќ 3, Давитковски 2.