Friday ,14 August 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Јуниор лига: Победи за момците на Преспа, Будимир и Седмерец во ген.2008/09
Јуниор лига: Победи за момците на Преспа, Будимир и Седмерец во ген.2008/09

Јуниор лига: Победи за момците на Преспа, Будимир и Седмерец во ген.2008/09

Кај момците во генерација 2008/09 тимовите на Преспа Вардар, РК Вардар Седмерец и РК Будимир Вардар дојдоа до нови победи на вчерашните дуели во Вардар Јуниор лигата.

r181-660x330

Екипата на Опш.Кисела Вода  Вардар  беше совладана од РК Преспа Вардар со минимални 13-12. Се играше рамноправно со неколку изедначувања се до 4-4. Потоа тимот од Ресен поведе со 6-4, Преспа успеа на одмор да замине со минимално водство 8-7.  Скопската екипа со серија 0-3 поведе во вториот дел со  8-10, потоа водеше и со   9-12. Сепак тимот од Ресен во финишот со серија 4-0 дојде до победа со резултат 13-12.

2717

Тимот од Охрид,  РК Вардар Седмерец имаше лесна задача против РК Карпош/Урдаревски тие триумфираа со високи  26-6. Се беше познато уште по крајот на  првиот период кога имаа 12 гола предност. Вардар Седмерец на одмор замина со резултат 14-2. Вториот дел беше формалност, тие победија со дваесет гола повеќе од ривалот.

g41

РК Будимир го совлада тимот на РК Филип од Прилеп со резултат 15-12.  Првиот дел изобилуваше со рамноправна игра и чести изедначувања, па на одмор се замина со резултатска симетрија 8-8. Во вториот дел продолжи тој тренд се до резултат   11-11. Скопските момци успеаа да бидат поприсебни во финишот и победија со три гола предност,  15-12.