Friday ,19 April 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетската репрезентација на Македонија денес игра против Швајцарија, во борба за првото место во групата
Кадетската репрезентација на Македонија денес игра против Швајцарија, во борба за првото место во групата

Кадетската репрезентација на Македонија денес игра против Швајцарија, во борба за првото место во групата

Кадетската репрезентација на Македонија денес ќе го одигра четвртиот натпревар на ЕХФ Шампионатот во Грузија. Противник ни е селекцијата на Швајцарија, а ова ќе биде дуел за првото место во групата.

Македонија по првите три кола издвојува исто толку победи, против Литванија, Луксембург и Фарски Острови и заедно со селекцијата на Швајцарија го делат првото место во групата, со максимален број на освоени бодови. Инаку и двете селекции имаат најголеми шанси да се пласираат во полуфиналето на ЕХФ Шампионатот.

И за денешниот дуел, селекторот Брестовац, ќе смета на пет вардарови играчи, кои ги вклучи во составот од 16-те ракометари. Тоа се повторно голманот Кизиќ, кој вчера беше еден од најзаслужните за победата против Ф.Острови, потоа Карапалевски, Ќосевски, Ѓорѓиев и Анѓелковски.