Home > РК Вардар > Младински лиги > Падна Веспрем, момците на Будимир го совладаа големиот ривал со блескав настап на турнирот во БиХ (ФОТО)
Падна Веспрем, момците на Будимир го совладаа големиот ривал со блескав настап  на турнирот во БиХ (ФОТО)

Момците на Будимир Адријана денес на турнирот во Брчко, Босна и Херцеговина играа дуел за пласман, тие во мечот за 7.место се сретнаа со силниот тим на кадетите на Веспрем. Одигравме одлично со силниот ривал кој играше цврсто и ги добивме со 21-20 (11-10) со што на најубав начин го завшивме овој турнир.

a4

Ова беше една од најдобрите престави на турнирот за црвено-црните момци. Тие покажаа зрелост, изиграа маестрално во одбраната каде “газевме“. Нападот беше на високо ниво на овој дуел. Уште од самиот почеток преземавме иницијатива и водевме константно со 2-3 разлика. На полувреме заминавме со минимална предност 11-10 во наша корист. Постојано го контолиравме дуелот, игравме навистина квалитетно и зрело како колектив.

a3

Водевме и на почетокот од вториот дел се до 35.минута кога имамве 17-15 во наша корист. Поради две наши технички грешки Веспрем успеа да направи серија 0-4 со која го презема водството и поведе со 17-19 што ни беше голем проблем. Сепак нашиот тренер побара тајм-аут и подели корисни совети, по кои како по книга со прекрасни акции изедначивме за брзо на 19-19, момците во одбраната беа цврсти. Во финишот противникот конечно погоди и поведе со 19-20, а ние веднаш вративме со гол за 20-20. Тие имаа “меч топка“ сепак ние се одбраниевме и преку Трајчевски со “проектил“ од над 10.метра погодивме за победа со 21-20. Момците одиграа прекарсен дуел, а нашиот тренер маестрално го водеше тимот во текот на цел дуел.

a a6

Најдобар стрелец кај нас повторно беше Бојан Чакалиќ со шест гола, пет погодоци имаше Павловски, Савревски и Димитриевски погодија по четири пати, а по еден гол впишаа Трајчевски и Мишевки.