Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите на РК Вардар го загубија дербито со Металург
Кадетите на РК Вардар го загубија дербито со Металург

Во спортскиот рекреативен центар Кале се одигра дербито во машка кадетска конкуренција, помеѓу екипите на Вардар и Металург. На крајот поуспешен беше тимот од Автокоманда кој забележа победа со резултат 27:30.

Се играше вистинско дебри, во кое двете екипи приредија одлична ракометна претстава. Цело прво полувреме се играше гол за гол на двете страни. Натпреварот со гол го отворија црвено-црните, но Металург во наредниот период на моменти имаше предност од два гола разлика 3:5 и 5:7. Вардарци успеваат да го израмнат резултатот на 7:7, но со добра игра повторно да поведат со 11:10. До крајот на првиот дел ниту една од двете екипи не успеаа да се одлепи со повеќе од еден гол предност. Првото полувреме заврши со нерешен резултат 15:15.

На стартот на второто полувреме, Металург повторно ги враќа најголемите два гола предност (15:17). Решавачките моменти за конечникот победник на овој натпревар се случи кога од резултат 18:20, гостинот од Автокоманда постигна четири последователни голови за највисоки 18:24. До крајот нашите надежи немаа сили комплетно да се вратат во натпреварот, иако на пет минути до крај намаливме на 25:27.

Повратникот во редовите на Вардар, Мартин Карапалевски постигна дури 12 голови, го следеше Ален Ќосевски со 7 погодоци.

Вардар јуниор: Ќосевски 7, Антевски 1, Нанов 3, Николовски, Кизиќ, Карапалевски 12, Благопетров 2, Брунчевиќ, Динев, Атанасовски 1, Ангелковски, Тевдовски, Гроздановски, Мајсторовски, Стојановски, Биковски.