Home > РК Вардар > Младински лиги > Младинците на РК Вардар испуштија победа во Прилеп
Младинците на РК Вардар испуштија победа во Прилеп

Викендов продолжија натпреварите во првенството на младинските ракометни категории. Во Прилеп се одигра натпревар помеѓу истоимената екипа и младинците на РК Вардар. На крајот двете екипи ги поделија бодовите, откако конечниот резултат гласеше 25:25.

Вардарци има за што да жалат на овој меч, бидејки во најголем дел од дуелот имаа водство и буквално ја испуштија победата во последната минута. Цело прво полувреме бевме во водство за разлика од домаќинот кој ниту еднаш ја немаше предноста. Поведовме набрзина со 3:6, за во следните две минути да имаме и највисоки четири гола позитива 4:8. Пред крајот на првиот дел Прилеп успева да намали на само еден гол разлика, но црвено-црните ги постигнуваат последните два погодока, за на полувреме да се замине со наше водство од 11:14.

Во првите пет минути од второто полувреме противникот повторно се доближува до нашата предност, намалувајќи на 14:15. Во продолжение од натпреварот, следиме период кога се играше гол за гол на двете страни, повторно има израмнување на мечот од 19:19, но Вардар дава два гола за повторно да имаме позитива од два погодоци. Во последните четири минути од мечот влеговме со водство од 22:24 и 23:25, но во последните две минути Прилеп постигна два гола за да го израмни резултатот на 25:25. Покрај нерешениот резултат младинците теоретски сеуште се во игра за втората позиција во својата група, која на крајот носи пласман на завршниот турнир.

РК Вардар: Ставревски, Николовски, Стојчевски 3, Овнарски 1, Чакалиќ 5, Барлаковски 1, Петковски, Мицаноски 2, Бабамов, Мишевски 4, Јаховиќ 1, Давчев 2, Хаџидимовски, Блажевски, Николов 6.