Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите на РК Вардар броеа до 40 на натпреварот со Тиквеш
Кадетите на РК Вардар броеа до 40 на натпреварот со Тиквеш

Кадетите на ракометниот клуб Вардар забележаа многу важна победа на гостувањето во Кавадарци против екипата на Тиквеш. Со овој триумф црвено-црните си обезбедија пласман на завршниот турнир.

Натпреварот започна лошо за нашиот тим кој имаше негатива од 4:1 и 6:2. Сепак Вардар заигра многу подобро во продолжение од натпреварот и во средината на првиот дел најпрво успева да го израмни резултатот на 7:7, а неколку минути потоа и да поведе со 8:9. Во следниот период се игра гол за гол на двете страни, но во последните десет минути Вардар е подобар противник на теренот, кој успева да направи неколку серии на погодоци и да поведе со резултат 13:16. До крајот на првиот дел двете екипи постигнаа по три погодоци за на одмор да се замине со предност на Вардар од 16:19.

Во второто полувреме избраниците на Слободан Чивлачки продолжија да ја зголемуваат предноста и отворија со два гола за највисоки 16:21. Како одминуваше мечот Тиквеш се повеќе губеше сили да се надигрува со Вардар. Расположените Карапалевски и Атанасовски го полнеа нивниот гол, што резултираше со вдство од 17:25. На десет минути пред крајот предноста на црвено-црните стана двоцифрена, откако резултатот на семафарот гласеше 23:33. Победникот беше решен а остатокот од натпреварот нашиот тренер го искористи да им даде шанса за настап на сите играчи кои беа на располагање за ова гостување. Конечниот резултат гласеше убедливи 27:40.

Мартин Карапалевски откако се врати на терените втор меч по ред постигнува двоцифрен број на голови, вкупно 10, додека Тони Атанасовски имаше 9.

РК Вардар: Кизиќ, Брунчевиќ, Николовски, Атанасовски 9, Карапалевски 10, Антевски 1, Нанов 2, Бикоски 2, Ќосевски 5, Благопетров 5, Ангелковски, Мајсторовски 2, Динов 1, Гроздановски 2, Стојановски 1.