Sunday ,17 October 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетската ракометна репрезентација пристигна во Бугарија, каде ќе биде дел од ЕХФ Шампионатот
Кадетската ракометна репрезентација пристигна во Бугарија, каде ќе биде дел од ЕХФ Шампионатот

Кадетската ракометна репрезентација пристигна во Бугарија, каде ќе биде дел од ЕХФ Шампионатот

Кадетската ракометна репрезентација веќе се наоѓа во Бугарија, каде во периодот од 15-21 август ќе учествува на ЕХФ шампионатот, кој ќе се игра во оваа земја. Како увертира на ова натпреварување, нашите млади надежи денес и во недела ќе одиграат два контролни натпревари со домашната селекција на Бугарија. Инаку на ЕХФ шампионатот ќе учествуваат десет репрезентации поделени во две групи. Македонија е заедно во група со репрезентациите на Унгарија, Ерменија, Украина, Косово и Кипар. Првиот натпревар ќе биде против Кипар, натпревар кој ќе се одигра во понеделник со почеток од 15 часот по локално време ( 14:00 по Македонско).

Во составот на тренерот Илија Темелковски се наоѓаат и четворица ракометари кои доѓаат од Вардар. Дејан Кукуловски и Иван Димитровски од Вардар Јуниор, потоа Стефан Крстевски од РК Вардар 2, како и Марко Кизиќ  од младинскиот состав ќе ги бранат боите на својата земја на ЕХФ шампионатот.