Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Кизиќ трет најдобар голман во СЕХА, според процентот на одбранети удари
Кизиќ трет најдобар голман во СЕХА, според процентот на одбранети удари

Кизиќ трет најдобар голман во СЕХА, според процентот на одбранети удари

Младиот Марко Кизиќ кој во новата сезона нема да биде дел од Вардар, на најдобар можен начин ги искористи минутите кои му ги даваше Алушовски, на натпреварите од СЕХА-лигата.

Според статистиката на СЕХА, Кизиќ, заврши на третото место според процентот на одбранети удари кон неговиот гол. Од 67 удари, Кизиќ успеал да одбрани 23 топки, или тоа е 34% успешност.

Прв на оваа листа е голманот на Еурофарм, Хендави, кој имаше 48% на одбранети удари, додека второто место е за голманот на Загреб, Ашанин, со 37%