Sunday ,31 May 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Кристопанс е номиниран во изборот за најдобар Европски ракометар во 2019 година
Кристопанс е номиниран во изборот за најдобар Европски ракометар во 2019 година

Кристопанс е номиниран во изборот за најдобар Европски ракометар во 2019 година

Летонскиот „џин“ во редовите на Вардар, Даинис Кристопанс, е номиниран во изборот за најдобар ракометар на Европа за 2019 година.

Кристопанс беше еден од предводниците на Вардар во освојување на втората Европска титула и најдобар стрелец на црвено-црните, а заврши и како втор најдобар стрелец во Лигата на Шампионите.

Во изборот се најдоа уште и : Роман Лагард, Микел Хансен, Баруш Пуковски, Лука Циндриќ, Никлас Ландин, Кристофер Хенрикс, Богдан Радивојевиќ, Андреас Волф и Петар Ненадиќ.

За Кристопанс можете да гласате на линкот, ТУКА.