Tuesday ,13 April 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Кристопанс се најде во најдобриот светски тим за 2019 година
Кристопанс се најде во најдобриот светски тим за 2019 година

Кристопанс се најде во најдобриот светски тим за 2019 година

Според гласањето кое традиционално секоја година го врши реномираниот ракометен портал „Хандбал Планет“ е избран најдобриот тим во светот за 2019 година.

Во идеалниот тим место имаше и за еден играч на Вардар, се работи за Даинис Кристопанс кој е прогласен за најдобар десен бек.  Претходно, Хансен од ПСЖ го доби признанието за МВП. Вака изгледа најдобриот тим за 2019 година:

Лево крило- Уве Генсхајмер ( ПСЖ)

Лев бек – Михел Хансен ( ПСЖ)

Среден бек – Расмус Лауге ( Фленсбург)

Десен бек – Даинис Кристопанс ( Вардар)

Десно крило- Феран Соле ( Тулуз)

Пикер – Бјарте Мирхол ( Скјерн)

Голман- Никлас Ландин ( Кил)

Дефанзивец – Благ Благотиншек ( Веспрем)

Во конкуренција за најдобриот тим беа Дибиров и Чупиќ, кои завршија на второто место на своите позиции.