Tuesday ,31 January 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > РК Вардар во првата фаза од Купот за ривал го има РК Мулти Есенс
РК Вардар во првата фаза од Купот за ривал го има РК Мулти Есенс

РК Вардар во првата фаза од Купот за ривал го има РК Мулти Есенс

Пред два дена, во просториите на Ракометната федерација на Македонија се оддржа извлекување на паровите од Куп на Македонија – елиминации. Вардарци ќе имаат лесна задача во оваа фаза. Победниците од овие елиминациони натпревари (16 екипи) ќе се натпреваруваат во 1/4-финалните групи и ќе бидат поделени во 4 групи по 4 екипи.

Парови Куп на Македонија:

 1. РК Вардар Неготино – РК Партизан 2016 Спорт
 2. ГРК Тиквеш 2014 – РК Кичево 2020
 3. РК Јуниор К.В – РК Драчево
 4. РК Алкалоид – РК Астраион Хендбол
 5. РК Голден Арт КЛ7 – РК Овче Поле 1958
 6. РК Аеродром – РК Пролет 62
 7. РК Младост 1977 – ГРК Охрид
 8. РК Скопје 2020 – РК Бисинов Фруит Ленд
 9. РК Радовиш – РК Преспа 2015
 10. РК Вардар 1961 – РК Мулти Есенс
 11. РК Еурофарм Пелистер – РК Текстилец
 12. РК Јехона – РК Бутел Скопје
 13. РК Струга – РК Македонија Ѓорче Петров
 14. РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Шампион
 15. МРК Куманово – РК Голден Арт КЛ7
 16. РК Прилеп – РК Металург РА

Натпреварите ќе се одиграат на 10/11.12.2022 година.