Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Лесна победа против Сесон
Лесна победа против Сесон

Лесна победа против Сесон

На турнирот „Белгазпромбанк” што се одржува во Брест, Белорусија нашите момци започнаа со триумф. Денеска на отворањето подобри бевме од франранцускиот тим, екипата на Сесон со резултат 39-28 (17-15). Нашите момци уште од почетокот на натпреварот имале предност и контрола на играта, а французите биле ”докречени” во вториот дел, за високи и убедливи 11 голови предност за шампионот на Македонија. На овој дуел најпрецизен во нашиот тим биле  Тимур Дибиров и Вуко Борозан со 9 погодоци.

На овој натпревар Вардарци настапија во следниот состав:
ВАРДАР – СЕСОН 39-28 (17-15)

ВАРДАР: Штербик, Милиќ, Ангелов; Стоилов 4, Недановски 1, Поповски, Рожерио 3, Македа 4, Душебаев 1, Абутовиќ, Кањељас 5, Дибиров 9, Шишкарев 3, Борозан 9 , Ончев.

На турнирот во Брест, утре, силите ќе ги одмерите со тимот на Висла Плоцк од Полска. Овој натпревар започнува во 14 часот.