Sunday ,26 May 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Дибиров постигна најмногу голови во ЛШ, зад него се Скубе и Чупиќ
Дибиров постигна најмногу голови во ЛШ, зад него се Скубе и Чупиќ

Дибиров постигна најмногу голови во ЛШ, зад него се Скубе и Чупиќ

Европскиот ракометен Шампион ја заврши полусезоната во Лигата на Шампионите, на шесттото место во својата група. Црвено-црните остварија 4 победи, 1 нерешен резултат и 5 порази , додека гол разликата е 286 постигнати и 321 примени голови.

Што се однесува до бројот на постигнати голови, најдобар стрелец на екипата е Тимур Дибиров кој има 53 погодоци. Листата на сите играчи кои успеаа да се запишат во листата на стрелци изгледа вака:

1. Тимур Дибиров  53

2. Сташ Скубе  39

3. Иван Чупиќ  38

4. Даинис Кристопанс  36

5. Глеб Калараш  27

6. Данилл Шишкарев  26

7. Павел Атман 22

8. Стојанче Стоилов  18

9. Сикошек Пелко  11

10. Кристијан Дисингер  10

11. Сергеј Горпишин  3

12. Калифа Гедбан  2

13. Димитар Димитриоски  1