Home > РК Вардар > Прв Тим > Монпелје со пресврт го совлада Сесон, нашиот ривал не го дава врвот во Франција
Монпелје со пресврт го совлада Сесон, нашиот ривал не го дава врвот во Франција

Тимот на  Монпелје  е ривал на европскиот првак, РК Вардар во полуфиналниот дуел на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Нашиот противник е лидер на табелата во домашната лига пред другите полуфиналисти во европската елита екипите на ПСЖ и Нант. Нашите ривали  останаа на врвот и по вчерашниот дуел на кој победија со пресврт.

Одличниот Жерар на голот беше главен двигател во овој триумф, со   резултат 33:27.  Тимот на Сесон на полувремето водеше со 17:16 после првите 30 минути, потоа во вториот дел Жерар блесна, тој на мечот имаше 16 одбрани односно 46%  успешност, со што  ги откажа противничките ракометари. Кај нашиот иден противник прв стрелец со пет гола беше Мелвин Ричардсон, апак по четири постигнаа Каус, Трихановичиус и Порт.