Thursday ,13 August 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Момците на Будимир и Бисинов ќе се сретнат во големото финале на турнирот „Еден живот, една љубов“
Момците на Будимир и Бисинов ќе се сретнат во големото финале на турнирот „Еден живот, една љубов“

Момците на Будимир и Бисинов ќе се сретнат во големото финале на турнирот „Еден живот, една љубов“

Денес во Јане Сандански  се играат дуелите за пласман на турнирот „Еден живот, една љубов“. Кај момците родени 2006/2007 се одиграа полу-финалињата и веќе се познати екипите кои ќе играат во финале.

123-660x330

Момците на РК Будимир Вардар  со пресврт во вториот период од дуелот го совладаа тимот на РК Урдаревски Вардар. Урдаревски тргнаа со водство, имаа 3-0 а потоа и 5-1 најавувајќи дека ќе го контролираат мечот. Момците на Будимир успеаа негативата од четири гола да ја преполоват пред паузата, се замина со 8-6 за Урдаревски. Со што си ги зголемија шансите за успех.

Во вториот дел, тимот на РК Урдаревски со игра гол за гол ја одржуваше предноста од два плус се до 12-10. Тогаш започна налетот на ривалот, најпрвин со серија 0-3 направија пресврт и поведоа со 12-13. Потоа во игра гол за гол тој еден гол „капитал“ го сочуваа и победија со 15-16.

111

Во второто полуфинале, РК Бисинов од Велес го совлада тимот на РК Филип Вардар од Прилеп со 26-12 и обезбеди финале. Велешани поведоа со високи 5-0 на почетокот, со што го предодредија текот на првиот дел. Со умешна игра од минута во минута само ја зголемуваа предноста која изнесуваше 8 за време на паузата. Тие замина на одмор со резултат 13-5.

71496387_10215330433196268_7733868694178103296_n

Во вториот дел влегоа силовито па по пет минути игра водеа со 13, гола, тие успеаа да стигнат до резултат 20-7. Се беше решено во тие моменти кога во прашање беше патникот во големото финале на турнирот. Прилепчани успаа потоа да одиграат значајно подобро и играа гол за гол. Финалето беше обезбедено со резултат 26-12.

71559571_10215330436756357_3785495775677513728_n