Monday ,26 September 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Успешно „огнено крштевање„ на пионерите на РК Вардар, висока победа над Куманово
Успешно „огнено крштевање„ на пионерите на РК Вардар, висока победа над Куманово

Успешно „огнено крштевање„ на пионерите на РК Вардар, висока победа над Куманово

Денес пионерите на РК Вардар 1961  имаа успешно „огнено крштевање“ во лигите на РФМ. Оваа екипа е новоформирана и денес прв пат играше дуел, во 2.коло во Јане Сандански го пречекавме тимот на МРК Куманово. Тимот предводен од Зоран Петковски-Зенга дојде до убедлива победа, црвено-црните пионери победија со резултат 26-9.

261903391_223143673159849_2453481674816181608_n

Ние на почетокот поведовме, ривалот со два гола ја презема предноста (1-2) тоа беше прво и последно водство на кумановчани. Одлично игравме во одбрана во напад тоа беше наградувано, со три врзани гола ја преземавме предноста на оваа пионерска средба (4-2). Потоа од минута во минута момците на Зенга ја зголемуваа предноста, на одмор заминавме со седум плус , 10-3.

261892699_619835569053786_5275843815399256646_n

Во вториот дел започнавме на исто ниво како и во првиот период, па на средината на второто полувреме на семафорот во „Јане Сандански“ стоеше 20-7 за нас. Во последната четвртина немаше никакви измени на темпото, црвено-црните пионери доминираа и на крај победија со двоцфрена разлика, односно со 17 гола. Победивме со резултат  26-9.

261245178_4481227211914110_3034811592120433484_n

Прв стрелец беше Петар Илиевски  со 6.гола, еден помалку имаше Томислав Стаменов, по 4 гола впишаа двајца момци, Петар Насков  и Ангел Столевски.