Friday ,14 August 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Пионерите на РК Вардар го освоија турнирот „7-ми септември“ во организација на РК Делчево
Пионерите на РК Вардар го освоија турнирот „7-ми септември“ во организација на РК Делчево

Пионерите на РК Вардар го освоија турнирот „7-ми септември“ во организација на РК Делчево

Пионерите на ракометниот клуб Вардар во текот на вчерашниот ден настапија на турнир во организација на РК Делчево. На турнирот учество земаа четири екипи кои се генерација 2002/03, единствено само Вардар беше со ракометари родени 2004/05 година. На крајот успеавме да го освоивме првото место.

На првиот натпревар се сретнавме со екипата на Радовиш, која ја совладавме со резултат 16:20. Избраниците на Зоран Петковски први успеаа да го отворат резултатот на 0:1, но во следните четири минути екипата на Радовиш поведе со 3:2. Следеше серија за вардарци, кои постигнаа три последователни голови и зголемија на 3:5. Противникот се врати во игра кога израмни на 5:5, но упорниот Вардар повторно поведе со два гола разлика (6:8), додека на полувреме имавме минимално водство од 7:8.

Во голем дел од второто полувреме се играше гол за гол и ниту една од екипите не успеа да се одлепи на разлика поголема од еден гол. Последното израмнување беше при резултат 14:14, кога Вардар со одлична игра направи серија од 0:3 и го скрши отпорот на повозрасниот тим на Радовиш. На крајот триумф за нашите пионери, што значеше и пласман во финалето на турнирот.

Вардар: Спасовски, М.Стојановски 1, Младеновски, Табаков 3, Алексовски, Аритонов, Сипковски, Трифуновски 1, Петрушевски 5, Трајановски 3, Спасовски 1, П.Стојановски, Петковски 4, Писонеро 2.

2

Во финалето на турнирот се сретнавме со екипата на , која ја победивме убедливо со резултат 28:16. Одлично го отворивме натпреварот кога ги постигнавме првите три гола за водство од 3:0. Само за момент екипата на намали на 4:2, за да следи фуриозна серија на вардарци, кои ја полнеа противничката мрежа, со серија од 7:0 се одлепивме на највисоки 11:2. Во текот на првиот дел стигнавме и до двоцифрена предност од 13:3, по што беше јасно кој ќе го освои трофејот. На полувреме имавме водство од 16:7.

Немаше опасност по нашето водство ниту во второто полувреме од мечот. Играа одлично избраниците на Зенга, кој пак им даваше шанса за настап на сите ракометари. Во еден момент имавме и највисоки 13 гола предност, за финалето да го добиеме со резултат 28:16.

Тројца играчи постигнаа по 4 голови на овој дуел, тоа беа Сипковски, Ристевски и Симоновски. За најдобар играч на турнирот беше прогласен играчот на Вардар, Ѓорѓи Спасовски.

3