Thursday ,21 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Пионерите на Вардар со пораз го завршија турнирот во Белград
Пионерите на Вардар со пораз го завршија турнирот во Белград

Пионерите на Вардар со пораз го завршија турнирот во Белград

Момците на Зоран Петковски-Зенга, пионерите на Вардар кои настапуваа на кадетски турнир во Белград каде беа најмлади учесници со пораз го завршија настапот. Денес беа поразени од тимот на Рибница .

Вардаровите пионери отворија со предност на почетокот водеа со 2-0, потоа и со 3-2. Ривалот успеа да изедначи на 4-4. Се играше гол за гол, постојано бевме до околу резултатската симетрија се до резултат 8-8. Со мини серија 1-3 противникот поведе со два плус 9-11, токму со таа разлика за нив се замина на одмор, на пауза беше 11-13 за нив.

Вториот дел започна со наш гол за враќање на минимална негатива (12-13), потоа поврзрасниот противник имаше повеќе од играта. Тие со три гола во серија поведоа со 12-16, по овој момент се до крајот на дуелот тие ја контролираа разликата, не ни дадоа шанса да се доближиме. Поразот дојде со резултат 22-27 на крајот.

По пет гола имаа кај нас Александар Стојменов и Матеј Трајановски.