Monday ,13 May 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардар наиде на силен отпор од Охрид, но на крајот славеше победа
Вардар наиде на силен отпор од Охрид, но на крајот славеше победа

Вардар тргна со победа во Супер лигата. Попладнево ,,црвено – црните” наидоа на силен отпор на РК Охрид, кој водеше на полувреме и имаше супер игра, но на крајот пресуди искуството на Вардар за тешка, но значајна победа на стартот од Супер лигата.

Силен отпор даде Охрид во првиот дел, а имаше и предност на полувреме. Во првите 10.минути од дуелот Вардар имаше предност од 3-2, а потоа започна серијата на гостинот, па така во 18.минута дојде и до плус два, 6-8. Добрата игра на Охрид продолжи и понатаму, воглавно преку грешки на вардарци противникот доаѓаше до лесни погодоци и предност. Вардар пред крајот на дуелот дојде и до предност од 12-11, но повторно со неколку грешки, противникот дојде до предност на полувреме од 12-13.

Во вториот дел добрата игра на Охрид продолжи, па така во 39.минута имаше противникот предност и од 16-17. Потоа вообичаено следуваше подобра игра на Вардарци, пред се во одбраната, па така во 43.минута домаќинот дојде до предност од 20-19. Веќе во 50.минута Вардар дојде и до плус два со одличниот погодок на Дибиров за 24-22. Со два гола во серија, Охрид се врати на егал 24-24 во 53.минута од дуелот. Во последните пет минути од дуелот Вардар одигра на искуство, па така славеше тешка но значајна победа со резултат 28-26.

Тото и Дибиров постигнаа по шест погодоци кај Вардар, а еден погодок постигна и новото засилување Петров.