Saturday ,27 April 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > РК Вардар го совлада Еурофарм Пелистер 2 и му се одмазди за поразот во Битола
РК Вардар го совлада Еурофарм Пелистер 2 и му се одмазди за поразот во Битола

РК Вардар 1961 ја дочека својата одмазда против Еурофарм Пелистер 2, денес во „Јане Сандански“ младиот тим од Битола,   го совлада со 32-20.

Екипата на тренерот Давид Дејвис уште на почетокот тргна фуриозно во мечот, по почетните 4-3, па по серија од пет голови стигна до 9-3. Тимот од Битола се обидуваше да се врати во игра, меѓутоа „црвено-црните“ беа одлични во одбраната, но и нападот, па на полувреме заминаа со 19-11.

Пелистерци во вторите 30 минути немаа сила за  пресврт, за првпат вардарци поведоа двоцифрено со 22-12 па без многу возбудувања Вардар го зголемуваше водството, кое на крајот достигна +12 (32-20).

Најдобар стрелец кај Вардар беше Тимур Дибиров со седум голови, додека Оливие Њокас и Куни Моралес погодија по четири пати.