Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized > Вардарки го „потопија“ Пелистер, Трајкоска 20.минути без примен гол, 7ци за Миновска и Трпевска
Вардарки го „потопија“ Пелистер, Трајкоска 20.минути без примен гол, 7ци за Миновска и Трпевска

Вардарки го „потопија“ Пелистер, Трајкоска 20.минути без примен гол, 7ци за Миновска и Трпевска

Вардарки во 1.коло од Плеј-офот, денес беа домаќини на ЖРК Пелистер, на дуелот во „Јане Сандански“ девојките на Ристова дојдоа до убедлива победа. Ние триумфиравме со 25.гола повеќе,  ЖРК Вардар победи со резултат 38-13(20-07).

273780412_10220976913074736_8783463830084642577_n

Отворивме одлично во почетните пет минути,  не дозволивме Илиќ да биде совладана и по контра на капитенот Диневска Бојана поведовме до 4-0, по што гостинот побара минута одмор.  Со двата гола на Трпевска во 11.минута отидовме на плус пет (7-2), ние бевме кој целосно го контолираше текот на натпреварот со битолчанки. Во последните 10.минути влеговме со резултат 13-6, ние врзавме три гола во низа, два на новото засилување Марија Никовска и еден на Катерина Дамјаноска, нашиот пикер повторно погоди по контра-напад, нешто што полека минува во нејзин „заштитен знак“.  Вардарки беа во налет и „пробија“ двоцифрената граница во 24.минута, по една контра „брзоногата“ Трпевска погоди за десет гола разлика, 17-7. Ристова во текот на првиот дел изротита одлично, на сите позиции постојано внесуваше нови играчи, она што е позитивно што сите имаа свој придонес и даваа максимум.  На одмор заминавме со 20-7 кој ги постави Миновска на 3.секунди до крај, на голот Трајкоска која влезе во 24.минута немаше примен погодок до одмор, таа ја замени Илиќ која исто така даде значаен придонес за тимот.

273876676_10220976915114787_5955502255353641307_n 273826339_10220976911914707_7614027660359500739_n 273812638_10220976914714777_3642633528292215882_n

Вториот дел започна со шоуто на Миновска, таа со три гола ги отвори вториоте 30.минути. Ние бевме во серија во која покрај  Миновска погодуваа, Трпевска, Галевска, Стојановска,  за високи 27-07, ние имавме серија 7-0 на старот на вториот дел. Имавме 20.гола повеќе, Трајкоска повторно фати пенал,  таа за 20.минути на теренот беше совладана само еднаш, пред да го остапи местото на Ѓорѓиевска помеѓу  стативите.  Во последните 10.минути влеговме со 32-11 на семафорот, од како два пати по ред непогрешлива од пенал линијата беше Дамјаноска, која денес постигнуваше голови од нетипични позиции за пикер.  Се беше формалност до крајот на оваа средба, ние победивме со резултат 38-13.

273807014_10220976911754703_8876371162464969197_n 273771178_10220976910394669_745242144754612106_n 273764953_10220976913354743_6025228264954924322_n 273758780_10220976912394719_3198367877256075255_n

Трпевска и Миновска имаа по 7 гола, Дамјаноска денес даде 5, гол помалце имаше одличната Костовиќ, Николосска и Џатевска имаа по три. 

273747381_10220976914914782_6632370997836667777_n 273762280_10220976914514772_706360251619410670_n

На голот Трајкоска имаше 20.минути со само 1 примен гол, таа сопре 6.удара од кој 2.пенала, Илиќ и Ѓорѓиевска имаа по 4.одбрани зад себе на оваа средба.