Sunday ,12 May 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардар убедливо го совлада РК Пролет, прва победа за Дејвис (ФОТО)
Вардар убедливо  го совлада РК Пролет, прва победа за Дејвис (ФОТО)

Вардар убедливо го совлада РК Пролет, прва победа за Дејвис (ФОТО)

РК Вардар 1961 денес во рамките на 18.коло од Супер лигата го пречека тимот на Пролет. Момците на Камара одиграа добар меч. Особено во вториот дел и дојдоа до убедлива победа. Ние триумфиравме со резултат  34-22 (15-12).

yy

Отворивме подобро на почетокот и поведовме со 3-1, потоа следеа „стерилни“ минути за нас во нападот. Ривалот успеа да изеднали на 3-3, резултат со кој се окончаа првите 10.минути на овој првенствен дуел во „Јане Сандански“.  Се играше гол за гол поведувавме, но ривалот изедначуваше се до 19.минута кога беше 7-7 на семафорот.  Полека почнавме да правиме предност, па прв пат со четири плус поведовме во 28.минута кога за 15-11 стрелаше Моралес  Куни. На одмор се замина со резултат 15-12 за црвено-црниот тим.

y2 y6 y9

Одлично вледовме во вториот дел, со серија 3-0 отидовме на до тогаш највисоки шест голови повеќе   во 36.минута.  За наша предност со 18-13 погоди Чувара Јан. Вардар влезе во ритам и полека за разлика од првиот дел кога тимот на Пролет даваше отпор и беше резултатски блиску бевме доминантен тим. По само 10.минути во вториот дел беше решен победникот, поведовме со високи осум гола. Во 40.минута по контра-напад поведовме со 23-15  преку Дарко Јуриќ по што ривалите побараа минута одмор со цел да ја стопрат нашата  доминација на теренот. Сепак немаа шанси против расположените момци во црвено-црна комбинација. Победата дојде со со двоцифрена предност, ние победивме со резултат 34-22.

y

На оваа средба дури 13.ракометари на Вардар  постигнаа голови, во нашите редови  најефикасни беа Куни Моралес  и  хрватот Гаџа со по 5.гола ,  гол помалку впишаа Дибиров и Ѓукиќ.