Thursday ,21 September 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардар подобар од Алкалоид ,мечот започна со 1.минутно молчење за Бошковски
Вардар  подобар од  Алкалоид ,мечот започна со  1.минутно молчење за  Бошковски

Вардар подобар од Алкалоид ,мечот започна со 1.минутно молчење за Бошковски

Денес во „Јане Сандански „ се играше мечот Вардар – Алкалоид, натпреварот почна со едноминутно молчење за ненадејно починатиот Андон Бошковски. На оваа средба до победа дојде Вардар со 28-25
Стартот на дуелот му припадна на Вардар, Мартин Томовски ја направи почетната разлика, врза неколку одбрани и вардарци во неколку наврати имаа по три гола предност. Со  12-13 со кои се замина на одмор.
308128188_511912624275990_1176976474425352125_nВториот дел продолжи во добро темпо, Алкалоид беше и натаму рамноправен, а домаќинот тежнееше кон тоа да се одлепи. По десетина минути изедначено надигрување, Вардар го направи потребниот исчекор. Томовски пак врза серија одбрани, од кои една двојна, а на спротивната страна погодуваа Манасков, Талески за прва предност од четири гола (21-17). Тоа го натера Кирил Лазаров да повика тајм-аут, а на него успеа да ги разбуди своите играчи. Алкалоид заигра како по ноти, направи серија од 5-0 и пресврт (21-22), а во последните десет минути од мечот се влезе со егал. Алкалоид успеа да дојде до два гола предност, меѓутоа истата не беше искористена и материјализирана бидејќи со грешки во нападот му дозволија на Вардар пак да дојде до израмнување (25-25).  Сепак во финишот бевме пособри.

308016395_511912614275991_3669062708602649864_n 307775633_511912617609324_6095106362455103761_n
Мартин Томовски  имаше 11.одбрани. Дејан Манасков беше најефикасен со 8 голови.