Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > РК Вардар и официјално доби покана за “Супер Глоуб“ во Доха
РК Вардар и официјално доби покана за “Супер Глоуб“ во Доха

РК Вардар и официјално доби покана за “Супер Глоуб“ во Доха

Како што се очекуваше европскиот ракометен првак, нашиот РК  Вардар ја доби и официјално поканата за настап на Супер Глоуб. Овој  силен турнир што се одржува во Доха, Катар. Истиот е  своевидно неофицијално клупско светско првенство.

Според ИХФ, турнирот ќе се одржи на од 25 -28 август. Kако и изминатиот турнир, системот на натпреварување e ист, односно нокаут систем уште во четврт-финале, по што следуваат натпревари во полуфинале и финале. Поразените од четврт-финале ќе разигруваат за конечен пласман од 5 до 8 место. Четврт-финалните натпревари ќе се играат на 25 август, а полуфиналето и мечевите за пласман на 26 август. Потоа има слободен ден, а финалето е на 28 август, заедно со мечевите за пласман. Подоцна дополнително ќе биде објавено кои екипи ќе играат на турнирот.