Saturday ,27 April 2024
Home > РК Вардар > Младински лиги > Младинците на Вардар Јуниор без бодови во дуелот со Пролет 62
Младинците на Вардар Јуниор без бодови во дуелот со Пролет 62

Младинците на Вардар Јуниор денес на Кале одиграа натпревар во рамките на групата 2 од младинската лига. Избраниците на Пепи Манасков беа поразени од екипата на Пролет 62 со резултат 32:33.

a2

По првите шест минути се играше гол за гол на двете страни, а при резултат од 4:4, гостинската екипа беше прва која со мини серија од два погодоци се одлепи на 4:6. Следеше брз одговор на црвено-црните кои носат ново израмнување на 7:7, за противникот да постигне три последователни голови и да го зголеми резултатот на 7:10. Овој натпревар имаше многу резултатски пресврти и двете екипи се менуваа во водство. При предност на Пролет 62 од 10:13, екипата на Вардар Јуниор со серија од 4:0 го вратат резултатот и поведуваат со 14:13. Сепак кратко траеше нашето водство, кога гостинската екипа врати на ист начин и поведе со 14:17. Оваа позитива ја одржаа до крајот на првите 30 минути, кога резултатот на семафорот гласеше 17:20.

a3 a4

По пет минути игра во второто полувреме, Вардар се враќа кога успева да донесе ново израмнување на 22:22. Следиме период кога двете екипи играат гол за гол, се до резултат 25:25 кога избраниците на Манасков постигнаа два последователни голови и поведоа со 27:25. Не успеавме да го скршиме отпорот на противникот, кој со серија од 1:3 го израмни резултатот на 28:28. Во финишот на мечот се влезе со игра гол за гол, а посреќен беше тимот на Пролет, кој слави со конечен резултат од 32:33.

a5

Вардар Јуниор: Василевски, Игнов 2, Стојчевски, Антевски 6, Симевски 2, Хаџидимовски 7, Нанов 1, Јакимовски 3, Јаховиќ 7, Чупетрески 1, Талески, Динев, Чакалиќ, Стојановски, Илиевски 3, Камчев.