Tuesday ,18 December 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Пораз од Нант по драма во финишот, Вардар сам сопственик на својата судбина, за прво место треба победа идната недела во Скопје
Пораз од Нант по драма во финишот, Вардар  сам сопственик на својата судбина, за прво место треба победа идната недела во Скопје

Пораз од Нант по драма во финишот, Вардар сам сопственик на својата судбина, за прво место треба победа идната недела во Скопје

Вардар го доживеа вториот пораз во оваа 2018 во елитната лига, “црвено-црните” вечерва беа поразени од Нант со резултат 27-26 (18-12).

Тимот на Вардар го одигра најлошото прво полувреме оваа сезона, нашиот тим во првите 30. минути на теренот делуваше како да нема своја одбрана, во првиот дел “црвено – црните” примија дури 18 погодоци. И голманите немаа свој ден, Милиќ и Штербик заедно имаа само пет одбрани. Уште од самиот старт Нант поведе, во 5. минута имаа предност од 5-3, кон средината на првиот дел Вардар се врати со неколку голови во серија за 9-6. Потоа следуваше нова серија на домаќинот, нивниот голман се разбрани па така Вардар имаше и потешкотии во нападот. На крајот од првиот дел францускиот тим имаше предност од високи и убедливи плус шест, 18-12.

Вториот дел почна лошо за нас со два гола за домаќинот, тие поведоа со 20-12 на почетокот од вториот дел. По седум минути на семафорот стоеше 21-15 во корист на Нант, ние со серија 1-3 намаливме дел од предноста на домаќинот. Повторно многу исклучувања и во вториот дел во нашиот состав тоа го користи домаќинот за да одржи предноста.  Точно на средината на вториот дел резултатот беше 23-17 во корист на домашниот колектив.  Ние се обидувавме да се доближиме па во 21.минута дојдовме на само минус пет, преку Циндриќ намаливме на 25-20. На 6.минути до крај намаливме на 25-22 по што домашната клупа побара минута одмор за консолидација.  Драма во последните минути дел од истата беше дело на судиската двојка која малку и помогнаа на домашната екипа.  Ние на 1.минута до крајот имавме напад при резултат 27-25, Гонзалес побара тајм-аут. Ние погрешивме во напад времето минуваше, домаќинот беше напад украдовме  и погодивме, но касно. На крајот бевме поразени со 27-26.

Кај Вардар  на овој дуел Дибиров и Циндриќ имаа  по четири гола, а Штербик имаше 11 одбрани.