Tuesday ,16 April 2024
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар Јуниор остана без бодови од средбата со РК Бутел
Вардар Јуниор остана без бодови од средбата со РК Бутел

Денес во салата “Јане Сандански“ во меч од Супер лигата Вардар Јуниор го пречека РК Бутел. Младиот тим предводен од Стојан Петрушевски и Пепи Манасков беше поразен со резултат 31-22 на оваа средба.

a3

На почетокот тргнавме со по еден гол за резултатска симетрија 1-1. Потоа со серија 0-3 тимот на Бутел се одлепи на 1-4 во 5.минута од оваа средба. Успеавме да се вртиме во игра па намаливме на 3-5 преку Атанасовски Стефан. Гостинот беше поактивен во поле, постојано ја зголемуваше предноста  во 13.минута поведе со плус пет, 6-11.  На противничките два гола потоа одговоривме со пет, за намалување на 11-13 во 20.минута преку Атанасовски. Клупата на Бутел веднаш побара тајм-аут со цел да ја стабилизира својата екипа и да го прекине нашиот налет. На одморот заминавме со негатива од три гола, на семафорот во салата “Јане Сандански“ стоеше 14-17.

a4

Вториот дел го започна на голот одлично Кизиќ кој врза три  интервенции,  ние тоа го наградивме со два погодока и со голот на Гашовски во 6.минута намаливме на 16-17. Бутел се врати со серија 0-3 и се одлепи на 16-20, ние смогнавме сили и со два врзани гола го преполовивме водството на бело-сините. Бутел се врати на четирите позитива гола, па во последните 10.минути од оваа суперлигашка средба влеговме со негатива од 20-24.   Падна нашиот тим во финишот тоа гостите го искористија и ја зголемија предноста на 9 гола. Победата на гостите беше изразена со резултат 22-33. Кукуловски беше прв стрелец со 6 гола, а Крстевски имаше 5 гола.

a2

РК Вардар Јуниор: Димов 1, Јанковски 2, Кукуловски 6, Апостолов, Карапалевски 2, Кизиќ, Атанасовски Т., Бикоски, Ќосевски, Гашовски 2, Крстевски 5, Трајковски, Анѓеловски, Ѓорѓиев, Атанасовски С. 4, Цветановски.