Saturday ,11 July 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > РФМ со потврда до ЕХФ, РК Вардар ќе биде дел од ЛШ
РФМ со потврда до ЕХФ, РК Вардар ќе биде дел од ЛШ

РФМ со потврда до ЕХФ, РК Вардар ќе биде дел од ЛШ

Денес, РФМ  пријави три екипи од Македонија како дел од  ЕХФ  Лигата на шампионите за следната сезона. Рокот предвиден за пријава беше испочитуван, иако нема ова сезона домашен шампион, актуелниот шампион на Европа,  РК  Вардар како најдоброрангиран тим во машка конкуренција е пријавен во ЛШ.

РФМ побара и „в.карта“ за битолскиот тим, екипата на  РК Еурфарм Пелистер. Ракометната федерација на Македонија годинава одново има кандидат за настап во женската Лига на шампиони. Тимот од Автокоманда, ЖРК  Металург се откажа од правото да аплицира, па  Куманово се пријави тим за настап во ЛШ.

Машката ЛШ ќе се игра среда/четврток, првото коло започнува на 16/17.септември за повеќе детали погледнете ја веста на нашиот сајт0- ТУКА!