Sunday ,27 November 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардар стигна до десет победи во домашната лига, во дербито Бутел го победи Пролет
Вардар стигна до десет победи во домашната лига, во дербито Бутел го победи Пролет

Вардар стигна до десет победи во домашната лига, во дербито Бутел го победи Пролет

Со натпреварот на Струга и Вардар се комплетираше 11.коло во машката ракометна Супер лига. Црвено-црните малку потешко од очекувањата го скршија отпорот на Струга и славеа на гостински терен. Дербито на колото се играше во Скопје, каде Бутел на гости го победи тимот на Пролет и на тој начин се проби на третото место на табелата, откако и Еурофарм Пелистер 2 и Охрид одиграа со нерешен резултат.

Комплетни резултати од 11.коло во Супер лигата:

Прилеп – Еурофарм Пелистер  24:41

Металург – Скопје 2020   33:24

Пролет 62 – Бутел  20:24

Еурофарм Пелистер 2 – Охрид  28:28

Тиквеш – Радовиш  33:20

Струга – Вардар 1961  28:37

Вардар и Еурофарм Пелистер остануваат на делба на првото место со идентични 30 освоени бодови, додека Бутел изби на третото место со 24 освоени бодови.