Wednesday ,30 September 2020
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Преглед на сезоната за младинците на РК Вардар, кои станаа вицешампиони на Македонија
Преглед на сезоната за младинците на РК Вардар, кои станаа вицешампиони на Македонија

Преглед на сезоната за младинците на РК Вардар, кои станаа вицешампиони на Македонија

Младинците на РК Вардар станаа вицешампиони на Македонија за оваа натпреварувачка сезона. Избраниците на Чивлачки и Грчевски на завршниот турнир кој се одигра во спортската сала во населбата Автокоманда во големото финале беа поразени од екипата на Металург 2. Во регуларниот дел на сезона, црвено-црните беа дел од групата 1, во која го освоија првото место. Одигравме 13 натпревари, на кои имавме 12 победи и само 1 нерешен резултат. Постигнавме вкупно 465 голови, додека примивме 355 голови.

Ова се сите постигнати резултати за младинците на РК Вардар, во регуларниот дел од сезоната:

1 коло: Вардар – Македонија Ѓ.П  47:28

2 коло: Вардар – КЛ-7 Струга 30:27

3 коло: Прилеп - Вардар 32:36

4 коло: Вардар – Металург 33:21

5 коло: Охрид 2013 – Вардар 24:40

6 коло: Вардар – Еурофарм Работник 41:20

7 коло: Пелистер – Вардар 29:29

8 коло: Македонија Ѓ.П – Вардар 26:35

9 коло: КЛ-7 Струга - Вардар  26:27

10 коло: Вардар – Прилеп 36:30

11 коло: Металург – Вардар  26:32

12 коло: Вардар – Охрид 2013  38:33

13 коло: Еурофарм Работник – Вардар 33:41

На завршниот турнир се најдоа двете првопласирани екипи од двете групи. Во полфиналето, Вардар убедливо ја совлада екипата на ГРК Борец (26:18), додека во борбата за треофејот по голема борба бевме минимално поразени од домаќинот на овој Ф4 турнир, екипата на Металург 2, која славеше со резултат 23:21.