Wednesday ,12 December 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Гонзалез: Имавме добар голман, кој ја направи разликата – Милиќ: Добро го анализиравме Целје
Гонзалез: Имавме добар голман, кој ја направи разликата – Милиќ: Добро го анализиравме Целје

Гонзалез: Имавме добар голман, кој ја направи разликата – Милиќ: Добро го анализиравме Целје

Со триумфот против Целје, Вардар стигна до 13-сетата победа во СЕХА-лигата. Иако очекувавме понеизвесен меч на кој противникот требаше да пружи посилен отпор, со оглед на квалитетниот состав кој го поседуваат, тоа не се случи, црвено-црните имаа предност во текот на целиот меч, која на моменти беше и изразена со двоцифрена разлика. На крајот убедлив триумф од 35:27, за потврда на првото место на табелата. На прес-конференцијата после завршување на мечот, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез истакна дека голманот Милиќ ја направил разликата на овој меч.

-Честитки за тренерот на Целје и нивните играчи, бидејќи во текот на целата сезона тие играат добар ракомет, тие играат многу брзо и секогаш имаме многу проблеми кога играме против нив. Мислам дека беа уморни бидејќи играа во Париз со ПСЖ пред два дена. Имавме и добар голман во Страхиња Милиќ кој во првото полувреме имаше 10 одбрани и ја направи голема разликата. Во второто полувреме, Целје одигра подобро од нас, но сакам да истакнам дека сум задоволен од победата. Треба да работиме напорно и да се подготвиме за Ф4 во СЕХА лигата и, се разбира, во Лигата на шампионите.

vardarfans-milic

Милиќ беше на голот до 40 минута од натпреварот, забележувајќи дури 15 одбрани, од кои 10 беа во првото полувреме, кога и Вардар ја направи големата предност во своја корист.

Очигледно се подготвувавме подобро за овој натпревар, а Целје не играше онака како што знае и може. Имавме и видео-анализа како на секој натпревар, добро го проучивме шутот на сите ракометари на Целје. Тоа и тренерот го бара од нас пред секој натпревар, без разлика дали играме дома, во СЕХА или во ЛШ,  истакна Џамбо.