Sunday ,18 November 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Гонзалес и Стоилов: Со Металург очекуваме добра посетеност, мечот е дерби и е од хуманитарен карактер
Гонзалес и Стоилов: Со Металург очекуваме добра посетеност, мечот е дерби и е од хуманитарен карактер

Гонзалес и Стоилов: Со Металург очекуваме добра посетеност, мечот е дерби и е од хуманитарен карактер

Дуелот  од регионалната  СЕХА Газпром лигата против градскиот ривал Металург во сабота за нашите момци ќе биде последен меч пред домашна публика година. Натпреварот со Металург е закажан за в сабота во 20,45 часот во СЦ „Јане Сандански”. Билетите за натпреварот се пуштени во продажба преку продажната мрежа на www.ticketplus.mk. Цената е 50 денари. Натпреварот против Металург ќе има и хуманитарен карактер. 
По тој повод денес се одржа пресконференција на која присисустуваа тренерот и капитенот на црвено-црниот ракометен колектив.

Раул Гонзалес – тренер на Вардар
Ова е дерби со Металург. Мислам дека ќе биде добар меч, зашто секогаш меѓу овие две екипи има добар натпревар. Ние не знаеме кој ќе игра, Карачиќ и Абутовиќ беа повредени, па ќе го чекаме последниот тренинг. Очекувам интензивен меч како и секогаш. Очекувам публиката да биде во сала. Ние сме фаворит, но треба и така да се однесуваме.

Стојанче Стоилов – капитен на Вардар
Градско дерби и меч со посебен карактер. Мислам дека ќе биде интересен како и сите досега. Верувам дека ќе ја оправдаме фаворитската улога, и нема да ја разочараме публиката. Мечот ќе има и хуманитарен каракет. Се надевам дека ќе дојдам повеќе навивачи за да му помогнеме на Борче Јовановски.