Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > РК Вардар и во новата сезона ќе биде дел од Лигата на Шампионите
РК Вардар и во новата сезона ќе биде дел од Лигата на Шампионите

РК Вардар и во новата сезона ќе биде дел од Лигата на Шампионите

РК Вардар ја обедини двојната круна во Македонија, откако успеа и по 15. пат да стане освојувач на домашното првенство и Купот.

Од следната сезона, црвено-црните повторно ќе ги гледаме во Лигата на Шампионите, откако ЕХФ веќе потврди 7 од 16 екипи, кои во новата натпреварувачка сезона ќе бидат дел од најсилното ракометно натпреварување.

Покрај Вардар, сигурно учество имаат и екипите на Магдебург, Барселона, ПСЖ, Киелце, Порто и Динамо Букурешт.

ls