Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > Slider > Дибиров најефикасен играч во победата на Русија над Романија, на турнирот во Швајцарија
Дибиров најефикасен играч во победата на Русија над Романија, на турнирот во Швајцарија

Дибиров најефикасен играч во победата на Русија над Романија, на турнирот во Швајцарија

Руската ракометна репрезентација се наоѓа на турнир во Швајцарија, „Yellow Cup“, на кој се натпреваруваат уште и селекциите на Србија, Романија и Швајцарија.

Русија чиј селектор е Едуард Кокшаров, а негов помошник Давид Дејвис победи на отварењето на турнирот и тоа убедливо против селекцијата на Романија. Конечниот резултат на овој дуел гласеше 25:18, а Русија имаше прдност во текот на целиот натпревар. Под водство на новиот тренерски тандем, Русија се уште не се знае за пораз и игра многу сигурно. Најефикасен играч во триумфот над Романија беше токму Тимур Дибиров кој постигна шест голови. Во првото коло на турнирот, домаќинот Швајцарија ја совлада селекцијата на Србија (33:28).

Вечерва Русија игра натпревар против домашната селекција на Швајцарија.