Home > РК Вардар > Прв Тим > Рутинска победа за РК Вардар против Пролет 62
Рутинска победа за РК Вардар против Пролет 62

Ракометарите на Вардар стигнаа до својата третта последователна победа во домашното првенство. Денес во малата сала на СЦ.Јане Сандански, црвено-црните со убедливи 31:20 ја победија екипата на Пролет.

Вардар играше доволно за да стигне до уште еден триумф и да му го нанесе првиот пораз сезонава на Пролет 62. На полувреме се стекнавме со предност од 16:8. Откако и двете екипи го постигнаа својот прв гол, вардарци постигнаа два гола во серија и поведоа со 3:1. В0 11.минута беше и 7:3 за нашиот состав, па беше јасно како ќе тече натпреварот во продолжение, за по истекот на првите 30 минути да имаме осум гола предност.

382718492_797460842387832_7539404026382815897_n

Игравме со половина сили и во вториот дел од натпреварот и не му дозволивме на противникот да се понадева дека може да се доближи резултатски. По пет минути игра во второто полувреме, Пролет намали на 17:11, но Вардар со голот на Петриќ во 45 минута имаше водство од 24:16. Прв пат двоцифрена предност имавме во 47 минута кога резултатот гласеше 27:17, до крајот се беше рутина за Вардар кој славеше со резултат 31:20.

Кај Вардар се истакнаа Стефан Петриќ со 7 гола и Хансер Родригез со 6 гола.