Tuesday ,16 April 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Русија ја победи Полска, вардаровите играчи постигнаа шест голови
Русија ја победи Полска, вардаровите играчи постигнаа шест голови

Ракометната репрезентација на Русија за која настапуваат пет играчи од редовите на Вардар, е дел од турнир во Шпанија, каде се подготвува за настапот на ЕП.

Русите кои се предводени од Едуард Кокшаров го добија дуелот против селекцијата на Полска, триумфирајќи со резултат 25:30. Русија подобро го започна мечот кога поведе со 1:3, но Полска не дозволи овој меч да се реши во првото полувреме, одржуваше резултатска рамнотежа, а до крајот на првото полувреме ниту една од екипите немаа поголема предност од два гола. На полувреме, Русија имаше минимално водство од 14:15.

Во второто полувреме се играше гол за гол, долго време ниту една од репрезентациите не успеаа да се одлепат и предвреме да го решат овој дуел. Беше 20:20 и 22:22 додека во 53 минута беше 25:24 за селекцијата на Русија. Сепак избраниците на Кокшаров имаа многу подобар финиш на дуелот, кога дозволија да примат самом еден гол, додека Русија постигна пет голови, за конечен резултат од 25:30 на овој натпревар.

Од вардарците, во листата на стрелци се запишаа, Павел Атман кој постигна 3 гола, Глеб Калараш имаше 2, додека Дибиров 1 гол. Во составот на овој меч не беше Данилл Шишкарев, додека Горбок не постигна гол.

Денес, Русија ќе одигра нов натгпревар, а противник е селекцијата на Португалија.