Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Вардар го совлада Бутел во 1.коло од меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ (Видео)
Вардар го совлада Бутел во 1.коло од меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ (Видео)

Вардар го совлада Бутел во 1.коло од меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ (Видео)

Вчера започна  првото издание на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“, на истиот  во првото коло РК Вардар се сретна со тимот на РК Бутел. Црвено-црните момци на овој турнир за ракометари до 18.години отворија со победа, ние триумфиравме со резултат 37-32.

Двата тима беа започнаа рамномерно, на почетокот беше 2-2, потоа се играше претежно гол за гол и постојано двата колектива беа околу резултатската симетрија се до 10-10 во 17.минута. Вардар успеа да се одлепи на секој погодок на ривалот враќаше со двојна мерка и поведе со три плус (15-12) во 21.минута. На одмор заминавме со комотни пет гола плус , за време на паузата водевме со резултат  21-16.

Не отворивме најдобро во вториот дел, по 12.минута ривалот успеа да изедначи на 26-26, по што следеше минута одмор побарана од Пепи Манaсков поради консултации и прекин на налетот на противникот. Повторно ја заигравме нашата игра, ние бевме тимот кој успеа го контролира дуелот и да се одлепува на резултатски план. Победата дојде до високи пет гола позива, односно со резултат 37-32.

*Видео од целиот натпревар може да погледнете на следниот ЛИНК!