Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > Slider > Рајн-Некар и Барселона даваат најмногу репрезентативци на СП, Вардар е на 5.место
Рајн-Некар и Барселона даваат најмногу репрезентативци на СП, Вардар е на 5.место

Рајн-Некар и Барселона даваат најмногу репрезентативци на СП, Вардар е на 5.место

Во тек е Светското ракометно првенство во Германија и Данска. Веќе започна втората фаза, како и разигрувањето за пласман на останатите позиции.

Рајн-Некар и Барселона се екипите кои даваат најмногу репрезентативци на Мундијалот. Вкупно 11 играчи од по двете екипи се наоѓаат на Светското првенство. Рајн-Некар има свои 11 играчи кои се поделени во шест репрезентации. Исто толку играчи доаѓаат и од екипата на Баарселона, кои настапуваат во пет различни репрезентации на мундијалот. Вардар и Пик Сегед го делат петтото место според оваа статистика и двете екипи имаат по 8 играчи на СП. Третото и Четвртото место е за ПСЖ и Фленсбург

11/6: Rhein-Neckar Löwen (3 GER/4 SWE/1 DEN/1 MKD/ 1 SRB/1 ESP)

11/5: Barcelona (4 FRA/4 ESP/1 BRA/1 DEN/ 1 ISL)

10/7: Paris Saint-Germain (3 FRA/2 ESP/1 GER/1 CRO/1 DEN/1 NOR/1 SWE)

10/3: Flensburg (4 DEN/4 NOR/2 SWE)

8/5: Szeged (3 HUN/2 CRO/1 ISL/ 1 RUS/1 ESP)

8/4: Vardar (4 RUS/2 MKD/1 CRO/ SRB 1)

7/4: Veszprem (4 HUN/1 DEN/1 MKD/1 SWE)

6/4: Nantes (3 FRA/1 MKD/1 NOR/1 ESP)

6/3: Montpellier (4 FRA/1 TUN/1 EGY)

5/2: Kielce (4 ESP/1 SRB)

3/2: Skjern (2 NOR/1 ISL)

3/1: Zagreb (3 CRO)

3/1: Kristianstad (3 SWE)

2/2: Zaporozhye (1 MKD/1 RUS)

1/1: Celje (1 SRB)

1/1: Brest (1 RUS)